Loading...

Duński dynamit – recenzja średniowiecznej musztardy – Dansk Mjød – Middelalder Sennep

Nazwa: Middelalder Sennep
Producent: Dansk Mjød
Skład: woda, brązowe i żółte nasiona gorczycy, ocet, sól, ocet, miód, anyż i cynamon
Adres: www.mjod.dk

Historia

Dania to taki mały, wielki kraj. W designie (jak dla mnie) są najlepsi w Europie. Potrafią, próbują, minimalizują, szczędzą. W paleniu papierosów też nie mają sobie równych, a i sprzęt hifi robią doskonały (Bang & Olufsen). A jest jeszcze Christiania i najlepsza restauracja w Europie – Noma (więcej na ten temat tutaj).

Pojechałem na wakacje, kierunek północny zachód (Vestkysten), wiedząc że to będzie wymarzony i wymyślony naprędce tydzień. Skandynawski tydzień; zimny, wietrzny, kapryśny, nietuzinkowy, na szczęście z basenem, sauną i blond pięknymi kobietami (niestety tylko online). Zamówiłem sporo rzemieślniczych musztard, kupiłem kilka wytrawnych win (niestety nie duńskich), kilka miękkich serów (doskonałe Danablu i Mycella z bornholmskiej manufaktury), zjadłem sporo krewetek (niestety zmarnowanych), więc jest o czym pisać…

Duńczycy to naród wielki, mający Kirkegaarda po stronie filozofii, Andersena po stronie literatury, von Triera po stronie filmu, klocki Lego po stronie zabawy, no i hygge po stronie stylu życia. Wyluzowany kraj byłych wikingów, byłych protestantów i byłych odkrywców. Dania to kraj absolutnie wyjątkowy, nie bardzo mający źródła dostatku, a jednak dostatek mający.

Zazwyczaj Dania jest w pierwszej 10 najlepszych miejsc do życia na ziemi. Dlaczego? Może dlatego, że mają rewelacyjne musztardy? 🙂

Na samej wyspie Bornholm już jest ambitnie (o czym wkrótce), a co dopiero Dania kontynentalna i inne wyspy. Producenci, manufaktury, etykiety, warsztaty, słoiki, rodzaje, wytwórnie, ekologiczne uprawy, rzemieślnicy, sklepy, komponenty, butiki, energia, pasja. Nawet supermarketowe musztardy firmy Bahncke robią wrażenie. Więcej, to produkty na wysokim poziomie, nie tak okrutnie octowe jak wikingowie przed wiekami, nie tak okrutnie prymitywne jak nasi politycy Polską rządzący.

Po krótkim „researchu” na popołudniowym „branchu” wybrałem kilka duńskich firm, o których chcę pisać, które chcę reklamować i które chcę wyróżnić. Jedną z nich jest Dansk Mjød, firma dbająca nie tylko o jakość i opakowanie, ale także o historię. Od lat robią miody, piwo, jak również musztardy. Mała manufaktura, w które pracuje kilka osób.

Middelalder sennep to próba zrobienia średniowiecznej musztardy (przepis z archiwum z Horsens), bez dodatków konserwujących, bez ulepszaczy, za to z dodatkiem anyżu i cynamonu. Ciężko jest powiedzieć czy tak może smakować przeszłość, czy ta próba harmonijnej mikstury wody, gorczycy, octu, miodu i ziół jest też historią naszych dziadków, pradziadków i ich pradziadków? Hetmana Czarneckiego? Magnata Zamojskiego? Zygmunta III Wazy? Nie wiem, nie znam się na tyle na kuchni przodków naszych przodków, wiem że o gorczycy pisali w Biblii, że o musztardzie wiedzieli rzymianie z czasów panowania Oktawiana, że musztardą smarowali się w czasie orgii dionizyjskich. Tego można i trzeba spróbować (musztardy, nie smarowania się nią w czasie orgii). Wiem też, że mikstura Dansk Mjød nie szczypie w język od nadmiaru octu (ciekawe czy Jezusa na krzyżu nie poili jakąś polską musztardą?), nie powoduje odruchów wymiotnych i nie sprawia, że człowiek automatycznie wybiera ketchup, sos barbecue, majonez, remouladę, tzatziki, sos tysiąca wysp, sos tysiąca czosnków, sos tysiąca meksykanów, cokolwiek byle nie wyrób o nazwie „musztarda made in Poland”.

Jeśli chcesz spróbować musztardy w starym, dobrym, ręcznie robionym stylu, to musisz poznać wytwórnię z duńskiego Billund. To konieczność dla każdego entuzjasty dobrego smaku, a nie tylko dobrej musztardy.

Kolor

Musztardowy, nietuzinkowy, naturalny.

Konsystencja

Ręczne robótki charakteryzują się właśnie takim absolutnie minimalistycznym wyczuciem chwili. Suchością, tu nie lepi się ocet do gorczycy.

Opakowanie

Tak kiedyś sprzedawano musztardy- coś co imituje stare garnki do kiszonek (ceramiczny słoik) nie może być złe, korkowa zatyczka to mistrzostwo świata, chyba że chcesz dostać taki słoiczek pocztą, wtedy jest problem, bo może się otworzyć 🙁

Etykieta

Bez fajerwerków, ujmuje jednak swoją próbą powrotu do przeszłości.

Cena

25 pln w Danii.