Tower Press 2000, Fragment książki, rozdział o musztardzie, publikowany za zgodą autora
Przeczytaj rozdział o musztardzie
Reaction Books 2019, Fragment książki, publikowany za zgoda autora
Przeczytaj fragment książki
Kup książkę tutaj
Kuchnia – Magazyn dla smakoszy
Wynaleziona w antycznym Rzymie, była w kolejnych stuleciach fałszowana, służyła do uprawiania nepotyzmu, a nawet popychała ludzi do skrytobójstwa. Jest ponoć silnym afrodyzjakiem i ma sporo właściwości leczniczych, a przy tym smakuje wyśmienicie. Wierzcie państwo lub nie, ale taka właśnie jest musztarda!
Czytaj więcej
Nawidelcu.pl
Na początku była gorczyca. Znano ją już w czasach prehistorycznych, a w starożytności prowadzono regularną uprawę. W swoich pismach wymieniają ją: Pliniusz, Atenajos i Plaut. Stosowana była jako lekarstwo i przyprawa, a jej liście i łodygi wykorzystywano do sałatek. Była też podstawowym składnikiem musztardy. Grecy i Rzymianie wyrabiali ją z ziarnek gorczycy, mieszali z miodem, octem oraz oliwą i stosowali niemal do wszystkiego – nie tylko bowiem dodawała smaku potrawom, ale pomagała również w trawieniu tłustych dań. Bizantyjczycy chętnie natomiast używali musztardy do sosów. Byli jednak i tacy, którzy nie podzielali powszechnego entuzjazmu dla tego pikantnego dodatku – był nim Sokrates, który w ogóle nie uznawał żadnych przypraw, uważał je za zbędne i zastępował ćwiczeniami fizycznymi
Czytaj więcej
Kukbuk.pl sponsorowany przez Kamis
Jej smak jest nie do podrobienia, a właściwości nieocenione. Bez niej ciężko wyobrazić sobie nie tylko zwieńczenie mięsnej kanapki, sezonowego grilla czy marynatę do mięs, ale także kultowy sos winegret. Musztarda ma jednak do zaoferowania dużo więcej – od wieków dostarcza powodów do wspólnego odkrywania kulinarnych przyjemności.
Czytaj więcej
Puls Biznesu 2015
Przedsiębiorcze kobiety często zmuszone są ratować swych mniej zdolnych mężów. Taka historia była udziałem Augusty z Lehmanów Schweitzer, której wrodzony talent i odwaga uchroniły rodzinne przedsiębiorstwo przed bankructwem a Polakom dały wysokiej jakości… musztardę!
Czytaj więcej
Poradnikzdrowie.pl
Musztarda to przyprawa doskonale zanana na całym świecie. Jednak mało kto wie, jakie musztarda ma właściwości. Dla starożytnych Rzymian była lekiem na reumatyzm. Jest też ponoć silnym afrodyzjakiem. Obecnie wiadomo, że wspomaga prace układu pokarmowego. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma musztarda i jakie są jej rodzaje.
Czytaj więcej
Gotujmy.pl
Musztarda to przyprawa, którą przygotowuje się z ziaren gorczycy. Najstarsze informacje na jej temat pochodzą ze starożytnego Rzymu. To Rzymianie jako pierwsi zaczęli doceniać lecznicze właściwości oraz walory smakowe tej przyprawy.
Czytaj więcej
Sekrety-zdrowia.org
Według podań genialny agrotechnik Lucjusz Moderatus Columella pewnego dnia ukręcił ziarna gorczycy z octem i tak powstała musztarda.
Kilkaset lat później rzymianie ulepszyli recepturę dodając oliwę i miód.
W owych czasach musztardę używano chętnie dla poprawy trawienia, łagodzenia reumatyzmu i … jako afrodyzjaku.
Czytaj więcej
Wprost.pl
Drogi Przyjacielu!
Znasz na pewno doskonale ten głęboki dylemat, przed którym staje człowiek zamierzający zjeść gorącą kiełbasę albo parówki, albo golonkę: musztarda czy chrzan? Uwielbiam chrzan i bardzo go szanuję, bo to przecież nasz, polski specjał, zdrowy nadwiślański korzeń. Ach, jakże on kręci, kiedy jest świeżo starty, aż dech zapiera! Ale, z drugiej strony, musztarda też jest wspaniała. Raz na jakiś czas napada mnie tak silna na nią ochota, że kupuję torbę dobrych frankfurterek (mogłyby być parówki, ale gdzie tu dziś dostać dobre parówki…) i kilka – różnych! – słoików musztardy. Wtedy urządzam sobie musztardowy festiwal.
Czytaj więcej
Hellozdrowie.pl
Musztarda jest przede wszystkim wspaniałą alternatywą dla innych, wysokotłuszczowych sosów, których równie często używamy (jak majonez, sos barbecue, chutney itp.). Jesteś na diecie i potrzebujesz dodać smaku swoim sałatkom? Śmiało wybierz musztardę, jej średnia wartość kaloryczna, w przeliczeniu na łyżkę stołową, wynosi ok. 19 kalorii, w tym: 22 proc. to białka, 34 proc. węglowodany i 44 proc. tłuszcze.
Czytaj więcej
Vivelacusine.pl
Dijon, owo rzymskie Divio, jako jedyne przechowało pierwszą recepturę Palladiusa, któremu zawdzięczamy jeśli nie opracowanie przepisu na musztardę, to jego odnowienie. Kiedy diżończycy wprowadzili na stół tę niezbędną przyprawę? Podanie dokładnej daty jest niemożliwe. Wiemy jedynie, że Étienne Boileau, burmistrz Paryża za panowania Ludwika IX Świętego, w swoim rozporządzeniu do członków cechu i mistrzów nadaje im prawo do wyrobu musztardy.
Czytaj więcej
Onet.pl
Musztarda znana jest od czasów starożytnych, gdzie pełniła różne funkcje – od afrodyzjaku, przez lek, aż po popularną przyprawę. Ziarna białej gorczycy, uprawianej w Rzymie i Grecji, były początkowo tłuczone na proszek używany tylko do mięs. Dopiero rzymski pisarz, Pliniusz Starszy, ucierał sproszkowane ziarna gorczycy z octem, dzięki czemu powstawała gęsta masa. Nasiona mieszane z oliwą i ziołami, dodawały nie tylko smaku potrawom, ale także ułatwiały ich trawienie. Przepis Pliniusza udoskonalił prefekt Galii, Palladius zlecając ucieranie proszku gorczycy z octem, miodem oraz oliwią. Rozkwit popularności musztarda zawdzięcza również królowi Karolowi Wielkiemu, który permanentnie jadał sałatę przyrządzoną z listków młodej gorczycy. Masowa produkcja musztardy rozpoczęła się jednak dopiero w XIII wieku, we francuskim miasteczku Dijon, które do dziś uważane jest za „mekkę” tej przyprawy.
Czytaj więcej
Ulicaekologiczna.pl sponsorowana przez Develey
Podobno ziarno gorczycy było znane i doceniane w medycynie już za czasów Hipokratesa. Te niepozorne kuleczki z których przyrządzana jest musztarda kryją w sobie nie tylko bogactwo smaku, ale także uzdrawiającą moc. Jeśli dotychczas kojarzyła ci się ona jedynie z tanim, zjedzonym w biegu hot–dogiem lub parówką z wody, najwyższa pora poznać i docenić wspaniałe właściwości tej przyprawy.
Czytaj więcej
Musztarda (mustum ardens) – popularna przyprawa, której głównym składnikiem są całe, rozgniecione lub zmielone ziarna gorczycy. Musztarda była już znana w starożytnym Rzymie. Powstała na początku naszej ery i początkowo uznano ją za przyprawę o właściwościach leczniczych, później doceniono jej walory smakowe. Uważana była za silny afrodyzjak. Bardzo szybko zyskała popularność na całym świecie.
Czytaj więcej