Loading...

Jour de la Moutarde – święto musztardy we Francji

Święto Musztardy we Francji. Oczywiście Światowy Dzień Musztardy, przypadający w pierwszą sobotę sierpnia, obchodzony jest również we Francji, ale francuska musztarda zasługuje na osobny wpis. Wśród konsumentów musztardy, nie ma takiego miejsca na świecie, w którym wspomnienie o musztardzie nie łączy się pośrednio lub bezpośrednio z musztardą Dijon.

Niezastąpiona musztarda Dijon pojawiła się we francuskiej kuchni w XIII wieku. To tradycyjna musztarda francuska, nazwana na cześć miasta Dijon w Burgundii.

Podawana jest jako dodatek do wszystkich rodzajów mięs, grillowanych, gotowanych, smażonych, do wielu sosów i dipów.  Musztarda jest bardzo popularnym dodatkiem do frytek. W Ameryce ketchup, w Belgii majonez, we Francji musztarda.

Krótko o musztardzie

We Francji musztarda składa się z nasion gorczycy (zwłaszcza białych), często rozdrobnionych na mąkę i zmieszanych z kwaśnym sokiem Verjuice, wytwarzanym z niedojrzałych winogron, jabłek, cytryny lub innych owoców. W musztardzie pojawiają się też inne składniki m.in. cukier, miód, ocet, wino lub mleko, ale mogą to być tylko te, które zapisane są na liście składników dopuszczonych we Francji do produkcji musztardy.

Siła w musztardzie! Trochę teorii

Nasiona gorczycy zawierają cząsteczki synigryny (glikozyd siarkowy) i enzym mirozynazę. Podczas wytwarzania musztardy (rozgniecenie nasion gorczycy, poprzez destylację z parą wodną) następuje reakcja chemiczna powodująca powstawanie olejku gorczycowego, który zawiera ok. 90% izotiocyjanianu allilu, związku odpowiedzialnego m.in. za ostry smak musztardy, wasabi i chrzanu. Kiedy spożywamy musztardę, to właśnie on wchodzi w relację z komórkami czuciowymi języka, co nadaje ostry, wyrazisty smak, pobudza nasz nerw trójdzielny, a to powoduje gwałtowne, ostre, nieprzyjemne uczucie. Piecze w gardle, kręci w nosie, powodując ból.

Francuzi znani są z wyśmienitej kuchni, ale też ze zdrowego podejścia do jedzenia. Wiele znanych nam produktów zawiera sporo witamin, soli mineralnych, ma właściwości antywirusowe, antyrakowe. Ale podczas obróbki cieplnej produkty tracą swoje właściwości. Wysoka temperatura zabija mirozynazę, bez której suforafan nie będzie skuteczny w walce z komórkami rakowymi. Dlatego warto jeść musztardę, która zawiera mirozynazę. Warto więc dodawać musztardę do wielu potraw. To dla naszego zdrowia dobre posunięcie.

Artykuł pochodzi ze strony: kalendarzkulinarny.wordpress.com