Loading...

Musztarda Slotts Finalen Original Senap – szwedzka jakość – recenzja

Producent: Unilever 
Skład: woda, nasiona gorczycy, ocet, cukier, sól, przyprawy
Adres: slotts.se / unilever.se
Cena: 13 pln w Skandynawii

Historia:

W Szwecji musztardę produkuje się od 100 lat. Popularna była w Skanii i Danii, szczególnie w czasie Bożego Narodzenia. Długo uchodziła za sos jedynie dla bogaczy. Firma Slotts z Uppsali ma długą tradycję, bo od 1885 roku produkowali ocet. A dokładnie sto lat temu zaczęto produkcję musztardy. Jak można na ich stronie wyczytać, było to zasługą dyrektora, pochodzącego z Niemiec Bruno Knebela. Poza wiedzą jak prowadzić fabrykę, przywiózł też przepis na dobrą musztardę, zwaną na początku pastą Kneel. Jak na całym Zachodzie, musztarda stała się bardzo popularna w Szwecji w latach 50 XX wieku, kiedy bary zaczęły sprzedawać hot dogi. I tak właściwie od 100 lat w Szwecji musztarda to Slotts, Slotts to musztarda. Nie bardzo się smak zmienił, poza wprowadzeniem różnego rodzaju modyfikacji (miodowa, pełnoziarnista). 

Smak:

I tu mam nie bardzo co napisać, bo smak Orignal Senap nie wyróżnia się szczególnie od polskich musztard. Tu nie ma żadnego zaskoczenia, jak choćby przy musztardzie Skansk Senap tego samego producenta. Ale o tym kiedy indziej. 

Konsystencja:

Dobrze zmielone ziarna gorczycy, a nie proszek gorczycowy. Po miesiącu w lodówce dalej nie wypijesz wyalienowanego octu 🙂

Opakowanie:

Lubię szkło, lubię „musztardówki”, to dodaje każdej musztardzie elegancji i wytworności. No i jest jednak bardziej eko. Poza tym widać kolor. 290 gr. 

Etykieta:

Prosta forma, od kiedy produkowana, dwa/trzy kolory, nazwa firmy i napis: drobno zmielona oryginalna musztarda. Szwedzki minimalizm, choć nie jest to dzieło sztuki jak opakowanie Apotkeke’s Senap. O tym dziele sztuki też kiedy indziej napiszę. 

Ocena:3/6