Loading...

Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe – jak nakładać musztardę

Cóż, odpowiedź jest właściwie dość prosta. Dlaczego wybieramy piwo w butelce zamiast w puszce? (Dobry byłby tu także przykład napoju gazowanego typu Coca Cola w butelce oraz w puszce, ale bądźmy szczerzy – kogo stać na ten luksus po wprowadzeniu podatku cukrowego? 🙂 ) Metal zmienia smak – napój smakuje gorzej. Nakładanie musztardy działa bardzo podobnie – metalowa łyżeczka może mieć często niemały, negatywny wpływ na jej smak. A skoro musztardę spożywamy głównie ze względu na walory smakowe, to zależy nam, by te pozostały niezmienione.

Jak się to miało w przeszłości…

Co ciekawe, postać rzeczy miała się zgoła inaczej w XVIII wieku. W tych czasach w Anglii musztardę na stołach zamożnych podawano w srebrnej zastawie z – a jakże – srebrną łyżeczką. Wydawałoby się, że srebro, metal szlachetny, powinien równie szlachetnie potraktować musztardę i pozostawić jej smak bez zmian. Nic bardziej mylnego. Siarka zawarta w musztardzie, choć bardzo ważna dla ludzkiego organizmu, wchodziła w reakcję ze srebrem i powstawał ten jakże specyficzny, acz nieprzyjemny metaliczny posmak. Nie polecamy.

Na szczęście musztardy w tym samym czasie podawano ją także w porcelanowej zastawie – często ozdobionej pięknymi wzorami i kolorami. Szczęście było niestety połowiczne. Łyżeczki wciąż były srebrne, srebro wciąż wchodziło w reakcję chemiczną z siarką w musztardzie, a smak…

Zainteresowanych tematem zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Metropolitan Museum of Art i obejrzenia musztardowych łyżeczek i dzbanuszków (małe dzieła sztuki!).

To jak postępować?

Wracamy do XXI wieku. Musztarda stoi dumnie w słoiczku na stole. Czeka, by dodać ją do mięsiwa, jaj, tatara, sałatki. Kropelka potu zaczyna spływać po skroni – czym ją nałożyć? jak nie popełnić błędu XVIII-wiecznych hrabiów?

Z pomocą przychodzi stare, dobre drewno. Drewniane łyżki i szpatułki nie wpłyną negatywnie na smak, a dodatkowo fantastycznie prezentują się w kuchni – czy to nowoczesnej, czy to w stylu wiejskim. Co ważne, łyżki takie są uniwersalne – nie posłużą nam tylko do nakładania musztardy, ale wszelakich innych sosów, przypraw, a nawet kawioru!

Nie ma więc na co czekać i jeśli jesteście choć trochę musztardowymi entuzjastami jak my, to już właśnie zamawiacie swoją własną sztukę – nakładanie musztardy przechodzi na wyższy poziom. Na zdrowie!

drewniane szpatułki idealne do musztard dostępnych na Mustardo